Dom na krawędzi

20:44 13 Comments A+ a-

Tytuł : Dom na krawędzi


Autor : Maria Nurowska


Cena z okładki : 39,90


Wydawnictwo : Znak


Ocena : 5/6
 W życiu Darii, nadszedł moment, gdy obróciła się za siebie i jedyne co mogła zobaczyć to zburzone życie, natomiast, kiedy spojrzała przed siebie nie było nic, żadnych perspektyw. Daria po wyjściu z więzienia odcina się od tego co było -  sprzedaje dom, zmienia imię na Marta, otwiera pensjonat. Pragnie zacząć wszystko na nowo, chce móc zapomnieć, chce wierzyć, że przeszłość już jej nie dosięgnie. Ale jak łatwo się domyślić - nic nigdy nie jest tak jak my byśmy tego oczekiwali.
Książka jest pisana w formie listu kierowanego przez Darię do Izy, wychowawczyni z więzienia, osoby, której zawdzięcza bardzo wiele. Była więźniarka opisuje w nim swoje życie w którym od czasu wyjścia na wolność zmieniło się bardzo wiele. Przede wszystkim odnajduje stary dom, który widziała kiedyś podczas przepustki. Stawia tam swój tytułowy "dom na krawędzi", przy tym nie tylko spełnia swoje marzenie, ale również przechodzi indywidualną terapię - tak jak i jej dom, staje z powrotem na własne nogi, tak jak i on jest na krawędzi i by się tu utrzymać potrzebuje naprawdę solidnego fundamentu. W życiu Darii pojawią się nowi ludzie, również mężczyźni. I chociaż Daria tak bardzo chciała się odciąć od przeszłości los prowadzi ją do starych koleżanek z celi. Postanawia je odnaleźć i pomóc im w miarę swoich możliwości. Ku zaskoczeniu głównej bohaterki, jedna z nich bardzo pomaga Darii się pogodzić z nowym życiem i wspiera ją. Jednak jedną z większych zmian w życiu byłej więźniarki jest to, że musi się opiekować córką Izy. Daria, której nigdy nie było dane zostać matką pokochała dziewczynkę całym swoim sercem i dała jej to wszystko, czego nie dała jej matka.
W recenzji "Drzwi do piekła" pisałam, że doszły mnie słuchy, iż druga część jest lepsza od pierwszej. Potwierdzam - czytało się to dużo swobodniej, akcja była wartka i mogło się więcej wydarzyć, bo autorka nie musiała się trzymać tylko jednego miejsca i określonych ludzi, jak w przypadku pierwszej części. Jak się okazało część Darii to sama autorka, przyznała się, że i ona wybudowała swój dom w Bukowinie Tatrzańskiej w okresie, kiedy potrzebowała zmienić diametralnie swoje życie i odciąć się od problemów. Twierdzi, że czas budowy w książce to prawie jej dziennik.
"Dom na krawędzi" to książka  o powtórnym odnajdywaniu siebie, budowaniu swojej kobiecości, o miłości i przyjaźni. Zakończyła się w takim miejscu, że czuję niedosyt i ciekawość. Jeśli pojawiłaby się trzecia część, na pewno chętnie bym po nią sięgnęła.

13 komentarze

Write komentarze
29 marca 2014 21:04 delete

Moje pierwsze spotkanie z Autorką nie było udane, ale tej pozycji dam szansę. choć zacznę od "Drzwi do piekła"

Reply
avatar
test
AUTHOR
29 marca 2014 21:21 delete

Ja też z chęcią sięgnęłabym po trzecią część, gdyby tylko była :))

Reply
avatar
29 marca 2014 22:24 delete

Ślicznie tu się zrobiło :) Jakiś czas temu omawialiśmy tę książkę na spotkaniu dyskusyjnym i powiem Ci, że zrodziła się nie lada dyskusja. Uwielbiam książki, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
29 marca 2014 23:08 delete

Nie słyszałam o tej serii, tytuł bardzo zachęca, ja na razie mam wątpliwości, ale może keidyś :)
pozdrawiam

Reply
avatar
30 marca 2014 12:31 delete

Dużo dobrego naczytałam się o prozie autorki, dlatego też kupiłam całkiem niedawno dwie jej książki. między innymi "Dom na krawędzi". Jestem bardzo ciekawa jej talentu.

Reply
avatar
Kropka
AUTHOR
30 marca 2014 21:13 delete

Czekam więc na Twoją opinię ;)

Reply
avatar
Kropka
AUTHOR
30 marca 2014 21:27 delete

Cieszę się, że Ci się podoba. ;) A ja mam ciągle za daleko do jakiegokolwiek klubu dyskusyjnego.

Reply
avatar
Kropka
AUTHOR
30 marca 2014 21:28 delete

O, cieszę się. Będę wypatrywała u Ciebie recenzji. ;)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
1 kwietnia 2014 20:14 delete

Witam,
nominowałam Cię do LBA
zapraszam do zabawy:

http://przezpiekneokulary.blogspot.com/2014/04/liebster-blog-award.html

Reply
avatar
Tosia
AUTHOR
1 kwietnia 2014 20:54 delete

"Dom na krawędzi" to kolejna książka, która pokazuje, że warto czytać polską literaturę :)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
3 kwietnia 2014 19:42 delete

Brzmi całkiem, całkiem ciekawie... :)

shelf-of-books.blogspot.com

Reply
avatar
5 kwietnia 2014 10:24 delete

Lubię takie książki, a z twórczością Nurowskiej pragnę zapoznać się od dawna, więc na pewno przeczytam. :)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
7 kwietnia 2014 17:47 delete

O ksiażce nie słyszałam, o autorce bardzo mało. Jednak książka jakos specjalnie mnie nie zachwyciła, zobaczymy co to będzie :)

Zapraszam rownież do siebie, na konkurs :)

Reply
avatar

Dziękuję za komentarze. Każdy z nich jest dla mnie bardzo ważny i motywuje mnie do dalszej pracy. ;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj na tym blogu