Drzwi do piekła

20:00 8 Comments A+ a-

Tytuł : Drzwi do piekłaAutor : Maria NurowskaLiczba stron: 271Wydawnictwo : ZnakOcena : 4,5/6
Miłość jest piękna i brutalna. Potrafi uskrzydlać i niszczyć. Daria, młoda pisarka o tym wie - przez długi czas żyła w związku z Edwardem. Nie wyobrażali sobie życia bez siebie, ale nie mogli też ze sobą wytrzymać. Były wyzwiska, kłótnie, odejścia... Mimo to zawsze odnaleźli do siebie drogę. Tęsknota niszczyła ich oboje.
Daria dzień za dniem coraz bardziej gardziła mężem, nienawidziła go i jednocześnie kochała coraz mocniej. Wplątali się w dziwną grę, która prędzej czy później musiała doprowadzić ich do zguby. Kiedy w końcu złość w niej pękła, cała gorycz wylała się na jej serce i zaćmiła na moment myśli wzięła do ręki pistolet. Zabiła Edwarda i musiała ponieść za to karę. Trafiła do więzienia. Wiedziała, że to będzie dla niej trudny czas, wiedziała, że będzie musiała odnaleźć się wśród nowego społeczeństwa i na nowo poznać siebie. Czas w więzieniu jest dla Darii ciągłą rozmową ze wspomnieniami i spowiadaniem się ze swoich grzechów. Przyjaźń z pewną kobietą pomaga jej przetrwać, wiele rzeczy zrozumieć, pogodzić się z samą sobą. Daria staje się również oparciem dla innych więźniarek. Szukają w niej oparcia, usprawiedliwienia dla swoich grzechów i pomocy.

"Człowiek skuty kajdankami jest bezradny, to coś takiego, jakby padać na twarz, nie mogąc jej osłonić."

"Najbardziej skandalizująca powieść Marii Nurowskiej!" - to pierwsze zdanie, które możemy przeczytać w opisie z tyłu książki. Nie mogę się z tym zgodzić. To nie jest skandal ani szok. To delikatne, skrupulatne przedstawienie tego drugiego świata. Spokojnie przyjmujemy do wiadomości, przetwarzamy i dociera do nas wszystko, lecz nie zbyt gwałtowanie. To kawał dobrej roboty, bo dzięki temu i osoby nadwrażliwe mogą to czytać. Zycie Darii dzieliło się na dwie części - przeszłość i teraźniejszość. Funkcjonowała, ale wciąż cofała się do tego co było. Irytowały mnie nagłe i niespodziewane skoki między tymi jej dwoma światami.

Książka może nie powaliła mnie na kolana, ale była dobra. Podobno druga część jest ciekawsza, więc pewnie i jej recenzja znajdzie się na blogu, bo już czeka w kolejce do przeczytania.

Bardzo Was proszę o wzięcie udziału w ankiecie, którą znajdziecie po lewej stronie bloga. Nie potrafię sama podjąć decyzji, wciąż się waham. ;)

8 komentarze

Write komentarze
Unknown
AUTHOR
8 marca 2014 20:02 delete

Czytałam, że książki tej pani nie są najlepsze, ale u Ciebie czytam, że nie jest źle. Może więc się skuszę i spróbuję ocenić jej twórczość przez własny pryzmat :)

Reply
avatar
8 marca 2014 22:42 delete

Moje pierwsze spotkanie z autorką nie było udane, ale tej książce jestem skłonna dać "szansę"

Reply
avatar
Kyou
AUTHOR
8 marca 2014 22:51 delete

Jakoś mnie ta książka przeraziła :o

Reply
avatar
Kropka
AUTHOR
8 marca 2014 23:22 delete

Mnie właściwie tylko w jednym momencie ;)

Reply
avatar
9 marca 2014 00:09 delete

Jestem pewna, że w przyszłości spotkam się z twórczością tej autorki :)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
9 marca 2014 16:01 delete

Książka nie zaciekawiła mnie, stad po nią nie sięgne.

Reply
avatar
test
AUTHOR
9 marca 2014 18:41 delete

Mnie się ta książka bardzo podobała, druga część także :)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
15 marca 2014 14:18 delete

Nurkowską jestem zachwycona, ale tej książki jeszcze nie czytałam :)

Reply
avatar

Dziękuję za komentarze. Każdy z nich jest dla mnie bardzo ważny i motywuje mnie do dalszej pracy. ;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj na tym blogu