Harry Potter i kamień filozoficzny

12:42 10 Comments A+ a-
Tytuł : Harry Potter i kamień filozoficzny


Autor : J.K. Rowling


Wydawnictwo :
Media Rodzina


Liczba stron : 318


Cena na okładce : 25 zł


Ocena : 5/6

Ostatnimi czasy Harry Potter kojarzył mi się tylko z niezliczonymi memami na kwejku. Pomyślałam: „Ola, co z Tobą?!". Pora odświeżyć pamięć i ponownie sięgnąć po owiane magią książki. Pamiętam, przeczytałam już raz całą czarodziejską serię - latem, pięć lat temu. I chociaż nigdy nie wracam do raz przeczytanych książek, tym razem zrobiłam wyjątek. Okazało się, że naprawdę niewiele pamiętam i bardzo często mylą mi się tomy!

Harry Potter to młody czarodziej, który wychowywał się wśród istot niemagicznych, nie świadom swojej przeszłości, przyszłości ani tego, jaki jest sławny oraz poważany w magicznym świecie. Od jego pamiętnych jedenastych urodzin wszystko się zmienia.

Dobrze, że my - do znudzenia przeciętni mugole, mamy kogoś takiego jak J.K. Rowling. Znakomicie oddaje czarodziejski klimat - nie ma się wrażenia przesycenia i natłoku magii. Wszystko jest dopracowane. Bardzo to cenię. Autorka ma bujną wyobraźnię, przy tej książce nie da się nudzić - bohaterowie są przeróżni, odznaczają się od reszty i wyglądem i charakterem. Bardzo umila to czytanie. Akcja jest wartka, mimo, że czytelnika "nie nosi" w napięciu, to książkę czyta się bardzo szybko. W moim przypadku najczęściej z ciepłym, pobłażliwym uśmieszkiem na twarzy. W pewnej chwili chłonęłam zafascynowana zdanie po zdaniu, ale był to w sumie jedyny taki moment. Podobał mi się niebanalny, oryginalny humor, którego nie poskąpiła autorka. Natomiast rozczarowało mnie zakończenie. Liczyłam na to, że gdy Potter znajdzie się w środku niebezpieczeństwa, autorka nieco nas przeciągnie, wszystko rozbuduje i urozmaici, wciągnie nas i przyniesie więcej emocji - nieco się przeliczyłam. Okazało się krótkie i niesatysfakcjonujące mnie, jako czytelnika.

Zastanawiam się czy wciąż trwający "szał na Harry'ego" nie jest związany tylko z ekranizacją.  Wątpię czy gdyby filmowa wersja książki nie okazała się takim hitem, to czy historie młodego czarodzieja byłyby nadal tak popularne. Przy okazji... ekranizacja jak to ekranizacja jest gorsza od książki. Nie oddaje klimatu, magii, odczuć, wiadomo. Jestem pewna, ze większość z Was się ze mną zgodzi! ;))

10 komentarze

Write komentarze
Kyou
AUTHOR
8 sierpnia 2013 13:00 delete

Ja ową serię czytałam chyba z dziesięć razy :) Przyznam się, że zaczęłam czytanie od siódmego tomu, który dostałam na urodziny :) Ale później sięgnęłam po poprzednie i totalnie się zakochałam :)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
8 sierpnia 2013 14:28 delete

oczywiście że film gorszy, ale i tak jak na ekranizację to całkiem wysoki poziom.
myślę, że i tak Harry byłby wciąż popularny. a nawet jeśli nie, to pamiętajmy że gdyby nie książki to nie byłoby filmu...
"Dobrze, że my - do znudzenia przeciętni mugole, mamy kogoś takiego jak J.K. Rowling." - świetne zdanie <3
serię kocham!

Reply
avatar
Anne18
AUTHOR
8 sierpnia 2013 16:57 delete

Lubię tę książkę i to bardzo

Reply
avatar
dekoMagJa
AUTHOR
9 sierpnia 2013 08:27 delete

Podobała mi się,ale na jeden raz. Teraz wciągnął się mój 10 - letni Synek :-)

Reply
avatar
10 sierpnia 2013 10:59 delete

Czytałam tylko pierwszą część i chyba nie sięgnę po więcej, bo jakoś mnie do tej historii nie ciągnie i nigdy nie ciągnęło :P

Reply
avatar
Tosia
AUTHOR
11 sierpnia 2013 18:25 delete

O, widzę, że nie tylko ja wróciłam do serii z czasów młodości :)
Kamień filozoficzny czytałam chyba zbyt często, bo już aż tak mnie nie zachwycał- dalsze części bardziej :)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
12 sierpnia 2013 11:23 delete

Ja już długo mam zamiar zacząć Harre'go Pottera i jakoś nie mogę. W najbliższym czasie powinno to się zmienić ;))

Reply
avatar
[Kasia]
AUTHOR
15 sierpnia 2013 09:49 delete

Ja doceniam i książkę i wersję filmową. A czytałam i oglądałam kilkakrotnie całą serię. Jakoś lubię do niej wracać - za każdym razem jest to tak samo przyjemne doświadczenie. :)

Reply
avatar
Pati
AUTHOR
15 sierpnia 2013 17:45 delete

Czytałam książki i widziałam filmy niezliczoną ilośc razy i zawsze z wielką przyjemnością robię to kolejny raz. Od Harry'ego tak naprawdę zaczęła się moja przygoda z czytaniem. dlatego ta seria zawsze będzie dla mnie w pewien sposób wyjątkowa :)

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
18 sierpnia 2013 23:38 delete

Przeczytałam i to całkiem niedawno:D Książkę czyta się wspaniale i dla mnie teza była za krótka, a zakończenie mało satysfakcjonujące:( Nigdy jakoś szczególnie nie przepadałam za "Harrym Potterem", a teraz na prawdę lubię jego historię i cieszę się, że się do niego przekonałam.:D Ciekawie napisana recenzja, nie nudzi jak wiele spotykanych, dlatego dodaję do obserwowanych :D

Reply
avatar

Dziękuję za komentarze. Każdy z nich jest dla mnie bardzo ważny i motywuje mnie do dalszej pracy. ;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj na tym blogu