Wakacjuszka

15:00 3 Comments A+ a-


Tytuł : Wakacjuszka


Autor : Zofia Mierzyńska


Liczba stron: 141


Wydawnictwo : PoloniaOcena : 5/6


W Polsce jest duże bezrobocie, ludzie wyjeżdżają za granicę na potęgę. Teraz częściej emigrują do Wielkiej Brytanii, Holandii,  Niemiec. Po wojnie jednak dużo chętnie emigrowano do Ameryki. Główna bohaterka "Wakacjuszki" również tam się udała. Chciała zapewnić swojej rodzinie poważanie we wsi, nowy traktor i kultywator oraz zazdrosne spojrzenia sąsiadów, gdy wróci z Ameryki w pięknym aucie. Aniela jest prostą, wiejską babką - bardzo naiwną, sztucznie pobożną, dziwiącą się wszystkiemu, co wokół. W książce czytamy o tym jak powoli odnajduje się w nowym świecie, bo okazuje się, że Ameryka wcale nie jest tak piękna jak wszyscy opowiadali. Wcale nie tak łatwo o pracę, a i ta nie jest lekka, warunki mieszkalne przyprawiają o zawrót głowy, doskwiera samotność. Zaczyna się więc wyścig o pracę, dach nad głową, chłopa - a przy tym wszystkim czytelnik ma śmiechu, co nie miara. Zofia Mierzyńska w komiczny sposób opisuje emigrantów i samą Anielę. Książka jest podzielona na trzy części, w których obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w głównej bohaterce, jak zmienia się jej spojrzenie na świat i charakter.
Co ciekawe sama autorka książka, podczas pisania tej książki również była emigrantką - mieszkała w Chicago, w Ameryce, ale całym sercem czuła się Polką i pisała, że marzy, by wrócić do swojej ojczyzny i zamieszkać gdzieś w górach. Wydaje mi się, że marzenie się spełniło, ponieważ trafiłam na bloga - prawdopodobnie tej Zofii Mierzyńskiej ( http://zofia-mierzynska.blogspot.com/) i jako miejsce zamieszkania blogerki podano - Bębło w województwie małopolskim. Jeśli tak - to gratuluję! Ważne by spełniać swoje marzenia.

Z blogerek emigrantek polecam Wam Iwonę Wiśniewską. Mieszka w Ameryce i pięknie opisuje swoją codzienność. Bardzo lubię czytać to, co pisze, spójrzcie sami :
http://onamasilee.blogspot.com/2013/06/nigdy-nie-mow-nigdy.html

3 komentarze

Write komentarze
J.
AUTHOR
4 grudnia 2013 15:09 delete

Brzmi zabawnie, tylko trzeba będzie gdzieś znaleźć.

Reply
avatar
Unknown
AUTHOR
4 grudnia 2013 17:10 delete

Może to nie to czego szukałam, ale i tak wydaje się dobra i dam jej kiedyś szansę :D

Reply
avatar

Dziękuję za komentarze. Każdy z nich jest dla mnie bardzo ważny i motywuje mnie do dalszej pracy. ;)

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Szukaj na tym blogu